Logotype transparent
bomhus trafikskola logotyp transp
boka
bomhus trafikskola logotyp transp
Pär Dahlstedt, skolchef på Bomhus Trafikskola och grundare av Svea TrafikCenter.

Pär Dahlstedt, skolchef på Bomhus Trafikskola och grundare av Svea TrafikCenter.

Ändra vansinnig upphandling av yrkesförarutbildningar omedelbart

Publicerad: 26/10, 2023

Arbetsförmedlingen har nyligen inlett en direktupphandling av yrkesförarutbildningar. Detta som en nödlösning efter att deras tidigare leverantör valt att avbryta avtalet på grund av ekonomiska svårigheter. Det är en ogenomtänkt upphandlingsmodell som skapar stora problem för branschen.

Trots att den tidigare modellen bevisligen har brister, håller myndigheten envist fast vid samma upphandlingsmodell. Modellen, som är baserad på pris per kursdeltagardag (KDD), visar sig vara ohållbar för trafikutbildare som mig. Vi måste i praktiken ta ut ett pris som är baserat på den mest resurskrävande elevens behov, vilket innebär att vi riskerar ekonomisk ohållbarhet. Det är som att köpa ett snöre utan att veta dess längd — ett flagrant slöseri med skattemedel, särskilt i en tid då varje krona räknas. Dessutom ett i sig vansinnigt incitament att inte göra klart eleven då detta innebär att jag får mindre betalt för eleven, vilket gör att vi håller driftiga, duktiga människor kvar i en arbetsmarknadsåtgärd, när branschen skriker efter folk.

Upphandlingens tidsramar: en komisk absurditet

Upphandlingsprocessen visar på en slående brist på effektivitet och professionalism. För det första fick alla trafikutbildare ett e-postmeddelande där vi ombeds att inom två dagar ange vilken ledig kapacitet vi har de kommande tre veckorna. Fem dagar efter detta meddelande kommer en påminnelse som ger oss ytterligare fem dagar på oss att svara. Hela sju dagar efter detta ombes vi att komma in med ett pris och det med en deadline på bara några dagar. För att sätta detta i perspektiv: Ett e-postmeddelande med detta anbud skickades ut en torsdag kl 15, med deadline för prisangivelse måndagen därpå efter kl 12.00.

Oförutsägbara krav och förändringar

När man ställer frågor kring upphandlingens krav, bemöts man med generella svar som inte bidrar till någon klarhet. Ett sådant svar skickas ut på en fredag vid 16-tiden, för att sedan följas av total tystnad under helgen, inklusive den kommande måndagen. Denna tidsram gör det mycket svårt för oss att räkna och planera och den generella bristen på tydlighet är mycket frustrerande. Än mer förbryllande är att nya krav tillkommer efter att pris har lämnats, vilket förändrar spelreglerna på ett oacceptabelt sätt. Dessutom i första mailet så var det 19 utbildningar som efterfrågades, sedan fanns det bara 14 kvar, då resterande utbildningar hade gått vidare till annan ort enligt arbetsförmedlingen. Kan man ens göra upphandlingar på detta vis enligt lag?

Yrkesutbildning eller yrkeskompetens: en viktig distinktion

Ett annat problematiskt aspekt av denna upphandlingsprocess är att det är oklart om det är en yrkesutbildning eller ett antal yrkeskompetenser som upphandlas. Denna distinktion har en stor inverkan på både prissättning och tidsåtgång. Till exempel, det som en tidigare leverantör har beräknat skulle ta 40 veckor, skulle kunna göras på mellan 6 och 12 veckor om det räknas i yrkeskompetenser istället.

För en sundare bransch: fokus på kvalitet snarare än pris

Arbetsförmedlingen borde överväga att ändra sin upphandlingsmodell. Istället för att fokusera på en oprecis prisstruktur, bör man sätta en fast summa baserad på ett genomsnittligt pris i landet. Detta skulle kunna balansera fältet och skapa en sundare konkurrenssituation där kvalitet blir det avgörande kriteriet.

Om det finns behov av att förstå branschens krav bättre, står jag gärna till tjänst med min nära 30 års erfarenhet som trafikutbildare och åkare. Det är bara att höra av sig.

Allra ödmjukast!

Pär Dahlstedt
073-839 29 89
Skolchef

Se alla nyheter »

Om cookies och datainsamling

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Datainsamling och datalagring

Webbplatsen kan använda sig av Google Analytics och liknande tjänster för att samla in data om ditt besök på webbplatsen. Ingen personlig data sparas, utan endast information om själva besöket i sig, det vill säga länkklick, sidvisningar, hur länge en viss sida har visats och liknande. Informationen kan användas av oss för att analysera hur besökare använder vår hemsida, samt för att i framtiden kunna förbättra och optimera innehåll och funktion på hemsidan. Informationen kan också användas av Google (eller motsvarande leverantör) för att optimera information och annonser, så att du får mer relevanta/personliga sökträffar eller annonser i leverantörens övriga tjänster.

Har du vidare funderingar kring hur cookies och datainsamling används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder cookies och datainsamling i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga