Hjälp oss att skicka en ambulans till fronten i Ukraina.

Hjälp oss att skicka en ambulans till fronten i Ukraina.

Hjälp oss att köra en ambulans till fronten i Ukraina

Publicerad: 15/8

En terrängambulans är på väg till fronten i Ukraina tack vare en generös donation från Rotary i Uppsala. Trafikläraren Pär Dahlstedt från Gävle går från ord till handling och ber om hjälp inför den betydande insatsen att köra ner den till det krigsdrabbade landet.

– Jaha, då var det dags igen, nu är den där tjatiga trafikläraren igång igen. Denna gång så vill jag ha hjälp med att få ner en terrängambulans till Ukraina, säger Pär Dahlstedt, trafikläraren från Gävle som gjort flera resor till det krigshärjade landet. För oss som har gjort värnplikten så känns säkert den gamla trotjänaren TGB 20 igen. Terrängambulansen är donerad av Per Jannersten och Rotary i Uppsala.

Ambulansen är helrenoverad och i toppskick, så den kommer att göra stor nytta där nere, då den är både viktig och mycket användbar.
– Som vanligt har jag svårt att säga nej när det behövs, så därför har jag lovat att jag kör och håller med fordon. Däremot är det ju varit beundransvärt om någon eller några ville ställa upp med diesel och färjekostnader. Detta brukar hamna mellan 40 till 50 tusen kronor. Skulle det vara så att det blir mer pengar, så handlar jag med mig något extra ner till folket vid fronten.

Det finns dessutom utrymme för att bidra med varma mörka eller kamouflagemönstrade kläder, underkläder, ryggsäckar, sovsäckar, konserver, energidrycker, medicinska artiklar, första hjälpen, kikare, eller om ni har något som ni känner kan vara till nytta när man ligger i en skyttegrav.
– Jag kommer dock att avsäga mig vissa saker som inte håller måttet, på grund av att denna transport kommer att gå hela vägen till fronten, och vill därför inte belasta mig eller folket vid fronten med saker som är trasiga eller inte fyller en funktion.

Jag vill hålla det exakta slutmålet lite tyst men jag återkommer med en fullständig rapport bara jag kommer hem igen.
Är det så att ni vill hjälpa till och swisha valfritt belopp så gör det till Sabina på Trafikskolan 0723244434. Märk med "Gåva Ukraina". Så kommer pengarna till mig, detta då jag inte har egen swish.

Kom ihåg - Ingen kan göra allt men alla kan göra något!
Med förhoppning om att detta vansinne snart tar slut.

För mer information
Pär Dahlstedt
073-839 29 89
Skolchef
Svea TrafikCenter
https://sveatrafikcenter.se
https://bomhustrafikskola.se

Se alla nyheter »

Om cookies

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Har du vidare funderingar kring hur cookies används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder endast cookies i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga