Logotype transparent
bomhus trafikskola logotyp transp
boka
bomhus trafikskola logotyp transp

Körkort för tung husbil med middagserbjudande på Axmar Brygga

Publicerad: 2/2

Dags att ta körkort för en tung husbil? Anmäl er då til vårt fantastiska erbjudande. Förutom marknadens mest kostnadseffektiva miniutbildning får ni även njuta av en lyxmiddag på den populära havskrogen Axmar Brygga vid Östersjökusten. Dessutom ingår en ställplats med el för er husbil under en natt.

Erbjudande:

• En trerätters middag för två personer
• En ställplats med el för er husbil under en natt
Detta fantastiska erbjudande gäller för de som tar körkort för C1 hos Svea Trafikcenter/Bomhus Trafikskola och kostar endast 11 500 kronor.
Middagen och ställplatsen har ett värde av 1295 kronor och ingår i priset.
Missa inte chansen att kombinera körkortsutbildningen med en härlig middag vid havet på Axmar Brygga!

Att ha ett körkort C1 ger husbilsägare flera fördelar. Med detta körkort får man köra husbilar som väger upp till 7,5 ton istället för det vanliga körkortet B som endast tillåter en totalvikt på högst 3,5 ton. Detta ger dig som husbilsägaren möjlighet att välja större och mer bekväma husbilar, utan att behöva oroa dig för att överskrida den tillåtna vikten. Då har du möjlighet att gå på intensivkurs i Gävle och skaffa behörigheten på en vecka.

– Som husbilsägare får du både större flexibilitet och fler alternativ när det gäller att välja husbil med färre begränsningar, säger Pär Dahlstedt, skolchef på Svea TrafikCenter och Bomhus Trafikskola i Gävle. Vill du också känna friheten av att kunna ut och åka husbil utan att behöva fundera på om du kör lagligt eller inte? Eller om du vill du kunna köra mellantunga lastbilar upp till 7,5 ton så har vi intensivkursen för dig. Vi hjälper dig att planera in ditt körkort och ger dig kunskaperna för att lösa proven. Vi kan även hjälpa till med mycket förmånligt och komfortabelt boende då vi har många långväga kursdeltagare.

Andra tunga fordon upp till 7,5 ton
Förutom husbilar kan man med körkort C1 även köra andra fordon som har en totalvikt på upp till 7,5 ton. Det inkluderar till exempel lätta lastbilar, transportbilar och andra typer av större fordon som används inom exempelvis transport- och distributionsbranschen. Det är dock viktigt att notera att det kan finnas andra krav på förarbehörighet och utbildning för att köra vissa typer av fordon, oavsett vilket körkort man har. Det är alltid bäst att kontrollera vilka krav som gäller för det specifika fordonet man vill köra innan man ger sig ut på vägarna.


För mer information
Pär Dahlstedt
026-280 58 00
Skolchef
Svea TrafikCenter
https://sveatrafikcenter.se
https://bomhustrafikskola.se

Krav för deltagande: 
Körkort behörighet B
Fyllt 18 år
Körkortstillstånd grupp 2 eller 3

Fakta om utbildningen
Intensivkurs C1
11.500:-

Utbildningen består av en vecka teori, samt två stycken körlektioner á 80 minuter. Känner man att man behöver ytterligare teoriutbildning så är man alltid välkommen på våra teoridagar då vi fräschar upp trafikteorin, då stora delar av teoriprovet består av trafikteori.
Vi bokar alla prov så långt det är möjligt i anslutning till utbildningen, detta är beroende av hur långt i förväg man bokar samt tillgång av tider på trafikverket.

I paketet ingår:
2 körlektioner
2 timmar simulatortid
1 vecka lärarledd teori
Allt teorimaterial
Lån av fordon vid körprov

Anmälan till aktuell kurs görs enklast via kalendern nedan.
Obs! Ange rabattkod "Husbilaxmar24"
https://sveatrafikcenter.se/kalender

Se alla nyheter »

Om cookies och datainsamling

Enligt lagen om elektronisk kommunikation, som trädde i kraft den 25 juli 2003, ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att webbplatsen innehåller cookies, vad dessa används till och hur cookies kan undvikas. Vår webbplats är skapad med publiceringssystemet Yodo, och använder sig av så kallade "tillfälliga cookies" eller "session-cookies" som lagras tillfälligt och försvinner när du stänger ned din webbläsare.

Ifall du loggar in till vår webbplats, så används även så kallade "varaktiga cookies", som sparas på din dator i upp till trettio dagar, eller tills dess att du själv raderar dem. En varaktig cookie används också för att komma ihåg ifall du valt att stänga den ruta som informerar om att cookies används på webbplatsen.

Cookies används dels för att optimera webbplatsens funktion och anpassa den efter dina önskemål, dels för att kunna analysera statistik så att vi kan göra webbplatsen bättre för dig som besökare och kund. Webbplatsens funktionalitet är dock ofta, till viss del, beroende av tillfälliga cookies (exempelvis för att du ska kunna lägga artiklar i varukorgen, genomföra köp, för att du ska kunna hålla dig inloggad, eller för att förhindra spam i kontaktformulär).

Om du vill undvika cookies kan du konfigurera din webbläsare så att cookiefilerna inte laddas ner i din dator. Tillfälliga cookies är, som ovan framgått, dock nödvändiga för att navigera på vår webbplats.

Den data som lagras i våra cookies används endast för att rent tekniskt kunna möjliggöra användandet av våra tjänster. Vi sparar ingen personlig information i cookies på besökarens dator.

Utöver våra egna cookies så kan förstapartscookies från Google Analytics 4 (i enlighet med rådande GDPR-lagar) förekomma. Detta för att spara besöksstatistik, i syfte att kunna optimera vår webbplats och närvaro på nätet.

Ja eller Nej till cookies?

Du kan själv acceptera att ta emot cookies eller inte. Webbläsare som Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome och Opera tar emot cookies automatiskt, men du kan ändra dina personliga inställningar så att du inte accepterar Cookies. Om du väljer att stänga av möjligheten att ta emot cookies så kommer många webbplatser inte kunna ses eller utnyttjas maximalt.

Hur stoppar jag cookies?

Din webbläsare ger dig möjlighet att blockera cookies. Olika webbläsare och versioner av webbläsare fungerar på olika sätt, och kan skija sig åt i hur man ändrar dessa inställningar. Nedan finns länkar till instruktioner för några av de vanligaste webbläsarna:

Datainsamling och datalagring

Webbplatsen kan använda sig av Google Analytics och liknande tjänster för att samla in data om ditt besök på webbplatsen. Ingen personlig data sparas, utan endast information om själva besöket i sig, det vill säga länkklick, sidvisningar, hur länge en viss sida har visats och liknande. Informationen kan användas av oss för att analysera hur besökare använder vår hemsida, samt för att i framtiden kunna förbättra och optimera innehåll och funktion på hemsidan. Informationen kan också användas av Google (eller motsvarande leverantör) för att optimera information och annonser, så att du får mer relevanta/personliga sökträffar eller annonser i leverantörens övriga tjänster.

Har du vidare funderingar kring hur cookies och datainsamling används på vår webbplats, vänligen kontakta oss!

Stäng

Denna webbplats använder cookies
Vi använder cookies och datainsamling i enlighet med rådande GDPR-lagstiftning för funktion och bästa möjliga upplevelse för den här webbplatsen.
Du behöver godkänna detta som besökare - Läs mer här »

Acceptera alla Endast nödvändiga